KPSS

ÖSYM, KPSS-2021/2 Tercihleri Başladı! Son Başvuru Tarihi ve Tercih Kılavuzu!

Yazan  | 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS ile merkezi yerleştirmesi yapılacak olan 2021/2 memur alımı tercihleri başladı. Adayların en çok merak ettiği konuların başında olan bazı soruları detaylı olarak açıklayacağız.

  1. 2021/2 tercihleri son başvuru tarihi nedir?
  2. KPSS tercih ücretleri ne kadar? Kredi kartı ile ödeme nasıl yapılacak?
  3. Tercih başvuru genel ve özel şartları nedir?
  4. Lise mezunu, önlisans ve lisans mezunu kadro sayısı nedir?

İşci Personel Alımı sitesi olarak kamu kurumlarında atama bekleyen on binlerce adayın merak ettiği bu konuları detaylı olarak aktaracağız.

KPSS Tercihleri Son Başvuru Tarihi Nedir?

Tercihler ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden bugün itibari ile başlıyor. Açıklanan takvime göre 2021/2 tercihi son günü 29 Aralık 2021 günü saat 23:59’a kadar devam edecek. Adaylar klavuzda açıklkanan genel ve özel şartlara sahip olmalar, başvuru için gerekli olan tercih ücretini ödemesinin yapılması gerekmektedir. Atamalar KPSS puan sıralamasına göre gerçekleştirilecek. En yüksek puan alan adayın atama önceliği olacaktır.

2021/2 Lise Mezunu kadrolar Hangileridir?

Tercih kılavuzu ÖSYM’de saat 10:00’da açıklandı. Adaylara bu sayfa üzerinden kadro sayısını açıklayacak ve en doğru bilgiyi bu site üzerinden vermeye devam edeceğiz. Lise mezunu adaylar başvurusu sayısı önlinsan ve lisans mezunlarına göre daha çok olmaktadır. Bu sebeple yüksek kpss puanı yüksek kapatmaktadır.

Tercih Ücreti Ne Kadar?

Başvuru için gereli olan tercih ücretleri 2021 yılı için 25 Tl olarak belirlenmiştir. Adaylar anlaşmalı bankalar üzerinden bu ödemeleri yapabilecekleri gibi kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler için ÖSYM kredi kartı işlemleri merkezinden ödeme yapmaları mümkün olacaktır.

Genel Başvuru Şartları Nedir?

Adayların 657 sayılı Devlet Memurları kanunda belirtilen genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir. 657 sayılı DMK 48. maddede belirtilmiş olan nitelikler bu anlamda ilk genel şart olarak belirtilmektedir. Atamalarda KPSS sınavına girmiş olan adaylar başvuru  yapabiceler. Herhangi bir taban puan şartı aranmayacak.

2021/2 Tercih Kılavuzu

ÖSYM merkezi son dakika açıklaması ile yaptığı duyuru sonrası açıklanan tercih kılavuzu için tıklayın

İşçi Personel Alımı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.