İşçi Alımı

İşkur TYP Geçici Madde 5 Nedir? Uygulama Alanı Yönetmeliği!

Yazan  | 

Toplum Yararına Programı TYP geçici madde 5 nedir sorusu işçi personel alımı okuyucularımıza detaylı olarak aktarıyoruz. İşkur uygulama alanı geçici 5. madde ile alım yapıyor.

Bilindiği gibi Türkiye genelinde okullarda ve Gençlik Spor İl Müdürlüklerine TYP personel alımı toplamda 20 bin personel istihdam edilecek. Bu istihdamlarda gerçekleştirilecek yönetmelik belli oldu.

16 Ağustos 2023 tarihli toplum yararına programların yürütülmesine ilişkin Usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik Yapılmasına dair yönetmelik kapsamında madde 1  belirtildi. Bu madde de 31850 sayılı Resmi gazetede yayımlanan TYP yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğe geçici madde 5 eklendi. Okullardaki typ alımında personeller çevre düzenlemesi, resmi okullarda bakım onarım ve okul temizliği uygulama alanlarında görevlendirileceklerdir.

Bilindiği gibi daha önceki alımlarda uygulama alanı kısımlarında temizlik, çevre düzenlemesi, bakım onarım, okul güvenliği gibi çalışma alanları yazılmaktaydı.

Kamu hizmetlerindeki ihtiyaçları gidermek için geçici madde 5’in 1 fıkrasına 30/06/2024 tarihine kadar bakılmayacak. 4447 sayılı kanunun 48. maddesi 7. fıkrasında bu yıl için bütçenin yüzde 35’inden fazla olmayacak. Süre 9 ay olarak uygulanacak.

Deprem bölgelerinde Şanlıurfa Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi kapsamında Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye illerinde 9. maddenin 4ç fıkrası 10. maddenin 5 ve 6. fıkraları uygulanmayabilecek. Süre en fazla 9 ay olarak belirlenecek. Yönetmelik hükümleri Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecektir.

İşkur typ personel alımı Ağustos ilanları açıklanmaya devam ediyor. Bu kapsamda başvurusu devam eden ilanları görmek için tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.