Memur Alımı

Dışişleri Bakanlığı 270 Memur Alımı İlanı! Kpss’siz!

Yazan  | 

Dışişleri Bakanlığı resmi gazetede ilan ettiği duyuruda 50 destek personeli, 110 aday meslek memuru ve 110 Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu olmak üzere toplamda 270 personel alımı gerçekleştirecek. Konsolosluk ve ihtisas memurluğu nedir başvuru şartları nelerdir detaylar haberimizdedir.

Dışişleri Bakanlığı’nın ilan edilen duyuruda halen başvurusu devam eden 50 destek personeli ve 110 aday meslek memuru alımı üzerine yeni ilan ettiği duyuruda 110 Konsolosluk ve ihtisas memurluğu alımı daha gerçekleştirecek.

Konsolosluk ve İhtisas Memurları, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca, dış ilişkilerin yürütülmesi kapsamında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır.

Dışişleri Bakanlığı’na alınacak Konsolosluk ve İhtisas Memurlarının, genel görev tanımları çerçevesinde, merkez ve yurtdışı teşkilatında konsolosluk, protokol, ekonomik ve kültürel işler, kançılarya idaresi, kamu diplomasisi, ulusal mevzuatla bağlantılı hukuki işler, personel işleri, idari ve mali işler ile özel uzmanlık bilgisi gerektiren diğer alanlarda görev yapmaları öngörülmektedir.

Konsolosluk Memuru Başvuru Şartları Nelerdir?

657 sayılı Devlet memurları kanununun 48. maddesindeki şartları taşımak,

Sınav ilan tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak,

2021,2022,2023 yılları içerisinde YDS puanından en az 70 puan almış olmak başvuru genel şartları arasında sayılmıştır.

Başvuru tarihi yeri ve şekli ne zaman?

Konsolosluk ve ihtisas memurluğu sınavı yazılı ve sözlü olarak iki aşamalı yapılacaktır. Başvuru tarihi ise 31 Ağustos 2023 tarihinde başlayıp, 14 Eylül 2023 tarihinde sona erecektir. Başvuruya hak kazanan adaylar için yazılı giriş sınavı 30 Eylül 2023-01 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru yeri, e-Devlet üzerinden “Dışişleri Bakanlığı – Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım” hizmeti veya “Kariyer Kapısı” “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” adresi üzerinden online olarak yapılacak olup, posta yoluyla yapılan müracaatlar kabul edilmeyecek.

Kontenjanlar;

İngilizce 39 kişi, Almanca/Fransızca 20 kişi, Rusça 5 kişi, Arapça/ Farsça 15 kişi, İspanyolca/İtalyanca/Portekizce 3 Kişi, Çince/Japonca 2 kişi, Yunanca 1 kişi, Bilişim ve bilgi teknolojileri 20 kişi, destek hizmetleri 5 kişi olmak üzere toplam 110 konsolosluk ve ihtisas memuru alımı gerçekleştirilecek. Daha önce ilan edilen 50 destek personeli ve 110 aday meslek memuru başvuru detayları için tıklayınız.

Yazılı Sınav Konuları;

– Türkçe Kompozisyon
– Yabancı Dilde Kompozisyon
– Yabancı Dilden Türkçeye Çeviri
– Türkçeden Yabancı Dile Çeviri konularından oluşmaktadır.

 

ilan detayları ve başvuru klavuzu için tıklayınız.

 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.