Memur Alımı

Dışişleri Bakanlığı 110 Personel Alacak! Aday Meslek Memuru Ne İş Yapar Nedir?

Yazan  | 

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi gazete de ilan ettiği duyuruda ağustos ayı içerisinde 110 aday meslek memuru alımı gerçekleştirecek. Aday meslek memuru ne iş yapar nedir başvuru şartları haberimizin devamındadır.

Dışişleri Bakanlığı’nın ilan ettiği duyuruda aday meslek memuru alımı kadro sayısı 110 kişidir. İlan edilen duyuruda Kpss şartı istenmemektedir.

Başvuru genel şartları nelerdir?

Adayların sınava başvuru yapabilmeleri için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımaları gerekmektedir. 01/01/2023 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmaları istenmektedir.

Başvuru tarihleri

Aday Meslek Memuru sınavına başvuru tarihleri 15 Ağustos 2023 Salı günü saat 09:00’da başlayacak ve
29 Ağustos 2023 Salı günü saat 18:00’de bitecektir. Sınav başvuruları, e-Devlet üzerinden “Dışişleri Bakanlığı – Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım” hizmeti veya “Kariyer Kapısı” https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” internet adresi üzerinden yapılacak olup, posta yoluyla gönderilerin kabul edilmeyeceği duyuruldu.

Sınava katılmaya hak kazanan adaylar ise Dışişleri Bakanlığı’nın “www.mfa.gov.tr” adresli internet sitesinde ilan edilecektir. Aday meslek memuru giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Sınavın yazılı aşaması 16-17 Eylül 2023 tarihlerinde Ankara’da yapılacaktır.

Aday Meslek Memuru Nedir?

Meslek Memurları, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde, Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır.

Diplomasi mesleği, tarih boyunca devletlerin ulusal çıkarlarının korunmasında ve hatta ulusların kaderlerinin tayin edilmesinde belirleyici bir rol oynamıştır. Mesleğin bu özelliğinin bugün de geçerliliğini koruduğu kuşkusuzdur.

Bununla birlikte, uluslararası ilişkilerde son yıllarda meydana gelen hızlı gelişmeler karşısında diplomasi mesleği de yeni bir nitelik ve kapsam kazanmıştır. Diplomatlar, geçmişe kıyasla bugün çok daha geniş bir alan içinde mesleklerini icra etmek durumundadırlar. Siyasi konuların yanı sıra, ticaret, ekonomi, kültür/sanat, bilim, tanıtım gibi bir toplumu doğrudan ilgilendiren konular da diplomatların sorumluluk alanları arasına girmiştir. Diplomasinin faaliyet alanlarının önümüzdeki dönemde daha da genişleyeceğinden şüphe edilmemektedir.

Nasıl Meslek Memuru Olunur?

Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, adayların yabancı dil ve okul bilgileri ile muhakeme, kavrayış ve ifade yeteneklerinin ölçüldüğü, yazılı ve sözlü aşamalarından oluşan yarışma sınavı ile seçilirler.

Atama Nasıl Olur?

Giriş sınavını kazananların atamaları, varsa müktesep maaş dereceleri de göz önünde bulundurularak, genel idare
hizmetleri sınıfından 7 ilâ 9. derece kadrolara yapılabilecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.