Eleman Alımı

Deniz Kuvvetleri İşçi Personel Memur Alımı

Yazan  | 

Deniz Kuvvetleri İşçi Personel Memur Alımı

imagesDeniz Kuvvetleri Memur Alımı Yapıyor.Deniz Kuvvetlerinden Çalışmak İsterseniz Paylaştığımız Bilgileri Okuyarak Başvuru Yapabilirsiniz.

DKK 2013 Yılı 2. Dönem Açıktan Devlet Memuru Alım İlanı

T.C. DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI DENİZ EĞİTİM VE ÖĞRETİM KOMUTANLIĞI İNSAN KAYNAKLARI BAŞKANLIĞI BEYLERBEYİ/İSTANBUL

 

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 2013 YILI 2’NCİ DÖNEM AÇIKTAN DEVLET MEMURU ALIMLARI BİLGİLENDİRME KILAVUZU

(BAŞVURU TARİHLERİ 01-31 EKİM 2013)

Bu kılavuz; Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Devlet Memuru olmak için başvuracak adayları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

2013 YILI DEVLET MEMURU ALIMLARINA BAŞVURACAK ADAYLARIN DİKKATİNE !

1. BAŞVURU VE SINAV SONRASI İŞLEMLERE AİT BÜTÜN KURALLAR BU KILAVUZDA AÇIKLANMIŞTIR.

2. BU KILAVUZDA YER ALAN KURALLAR, KILAVUZUN YAYIN TARİHİNDEN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİREBİLECEK YASAMA, YÜRÜTME VE YARGI ORGANLARI KARARLARI İLE GENELKURMAY BAŞKANLIĞI VE DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ KARARLARI GEREKLİ KILDIĞI TAKDİRDE DEĞİŞTİRİLEBİLİR.

3. ALIM SÜRESİNCE HER TÜRLÜ DUYURU VE BİLGİLENDİRME http://personeltemin.dzkk.tsk.tr İNTERNET ADRESİNDEN YAPILACAKTIR.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI 2013 YILI 2’İNCİ DÖNEM AÇIKTAN DEVLET MEMURU ALIMLARI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı ile Bağlı Birlik ve Kurumlarında istihdam edilmek üzere “Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında İlk Defa Devlet Memurluğuna Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik” hükmü doğrultusunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak Devlet Memuru alımı yapılacaktır.

1. BAŞVURUDA BULUNAN ADAYLARDA ARANACAK NİTELİKLER

a. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara sahip olmak (A bendinin 6’ncı fıkrası hariç).

b. 2012/2013 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş ve ilan edilen unvanların karşısında belirtilen asgari KPSS notunu almış olmak.

c. İlan edilen unvanların öğrenim şartı için son mezun olunan okul itibariyle öğrenim şartını taşımak ve bu öğrenimle ilgili olarak KPSS’ ye girmiş olmak ve öğrenimlerini yurt dışında bitirenlerden diplomalarının yurt içinde denkliği Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)’nca onaylanmış olmak,

ç. Başvuru bitiş tarihi itibariyle düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 18 yaşını tamamlamış (31 Ekim 1995 ve daha önce doğanlar) ve 01 Ocak 2013 tarihi itibariyle 36 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1978 ve daha sonra doğanlar), Sağlık Hizmetleri Sınıfı Tabip unvanlı adaylar için müracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış olmak.

ç. Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi görevlerde daha önce çalışmış veya halen çalışıyor olmamak.

d. Seçim ve mülakat aşamalarını asil veya yedek olarak kazanan adayların sevk edilecekleri Asker Hastanelerinden veya Asker Hastanelerinin Geçici Sağlık Kurullarından”Askeri Sivil Memur Adayı Olur” kararlı rapor almış olmak.

e. Kazanan adayların; yaptırılacak güvenlik soruşturması sonucunda göreve başlamalarında bir sakınca bulunmamak.

f. “Şehit, malul ve muharip gazi eş ve çocuklarının; anne, baba veya eşinin şehit/gazi olduğunu gösterir belge ile başvurularında, almış oldukları merkezi sınav puanına (KPSS Puanı) %10 fazlası eklenerek hesaplanmış puan” dikkate alınacağından, internetten yapılan başvuru sonrası adaylar şehit/gazi yakını olduğunu gösterir belgeyi 30 Ekim 2013 tarihine kadar 0216 310 72 46 numaraya faks ile göndereceklerdir. Geç gelen fakslara işlem yapılmayacaktır.

2. BAŞVURU

a. Başvurular sadece www.dzkk.tsk.tr internet adresindeki ”Personel/Öğrenci Alımları” linki altından http://personeltemin.dzkk.tsk.tr linkinde bulunan “2013 yılı 2. Dönem Devlet Memuru Alımları” kısmından yapılacaktır.

b. Adayların Başvuru Kılavuzunun tamamını okuduktan sonra yukarıda belirtilen link üzerinden ulaşılan ”Aday Girişi” kısmına girerek istenilen bilgileri doldurmaları gerekmektedir.

c. “Aday Girişi” kısmında doldurulacak bilgilerin doğruluğundan ve sonrasında doğabilecek hukuki sorumluluklardan adaylar sorumludur.

ç. Doldurulan bilgilerin, kılavuzda yer alan başvuru şartlarına uygun olmadığının tespit edilmesi durumunda alım sürecinin hangi aşamasında olursa olsun (atanma sürecinde dahi olsa ) aday elenmiş kabul edilecek ve adayın işlemleri iptal edilecektir.

ç. Başvurular; 01 Ekim 2013 Salı günü saat 14:00’da başlayıp, 31 Ekim 2013 Perşembe günü saat 14:00’da sona erecektir.

d. Giriş sonrası her adaya bir şifre verilecektir. Adaylar verilen şifreyle, başvuru süresince başvurularını kontrol edip güncelleyebileceklerdir.

e. Şifrenizi kaybetmeniz/unutmanız durumunda “Aday Girişi” kısmında bulunan “Şifremi Unuttum” kısmında daha önce girdiğiniz bilgileri girerek şifrenize ulaşabilirsiniz. İdarece, adayların yazılı, sözlü veya bilgi edinme başvurusu yolu ile yapacakları “Şifre Öğrenme” taleplerine yanıt verilmeyecektir.

f. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

ğ. Anlaşılmayan konular için S.S.S. kısmına bakılacaktır. S.S.S. kısmında bulunmayan yardım talepleri için 0216 310 93 65 numaralı telefon aranıp yardım alınabilecektir.

3. BAŞVURULARIN AÇIKLANMASI VE SINAVA KATILACAKLARIN BELİRLENMESİ

Mülakat Sınavına girecek adayların listesi (KPSS sonucuna göre en yüksek puandan başlayarak hazırlanan ve ihtiyaca göre her unvan için alınacak miktarın 10 (on) katı olarak belirlenen sayıda) 06 Kasım 2013 tarihinde www.dzkk.tsk.tr internet adresindeki ”Personel/Öğrenci Alımları” linki altında bulunan http://personeltemin.dzkk.tsk.tr sayfasında ilan edilecektir.

4. BAŞVURU VE SINAVLARLA İLGİLİ TAKVİM VE BİLGİLER Başvuru Başlangıcı : 01 Ekim 2013 Saat 14:00

Başvuru Bitişi : 31 Ekim 2013 Saat 14:00

Mülakat Sınavına Gireceklerin İlanı : 06 Kasım 2013 Saat 17:00

2013 YILI 2’İNCİ DÖNEM ALIM KADRO LİSTESİ

SINIFI UNVANI İL ADI ALIM YAPILACAK DERECE ALIM YAPILACAK MİKTAR 657 SAYILI DEVLET MEMURU KANUNUNUN 48’İNCİ MADDESİNDE BELİRTİLEN GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR DIŞINDA ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİK/ŞARTLAR
ÖĞRENİM DURUMU YAŞ DURUMU CİNSİYET MERKEZİ SINAV NOTU
AVHZ. Avukat Ankara 9 1 Hukuk Fakültesi mezunu ve avukatlık ruhsatına sahip olmak. Erkek/Bayan KPSSP11’den asgari 65 notu bulunması.
GNİHZ Ambar Memuru Balıkesir 12 1 Meslek Liselerinin Muhasebe bölümü mezunu olmak. Erkek KPSSP94’den asgari 60 notu bulunması
Zabıt Katibi Kocaeli 10 1 Adalet Yüksekokulu / Adalet Meslek Yüksekokulu bölümü mezunu olmak Müracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını Erkek/Bayan KPSSP93’den asgari 65 notu bulunması.
Muhasebeci İstanbul 9 2 Fakültelerin Maliye / Muhasebe/ Muhasebe ve Denetim / Muhasebe Bilgi Sistemleri / Muhasebe ve Maliye / Maliye Muhasebe / Muhasebe- Finansman / İktisat / İşletme / İktisat- İşletme bölümü mezunu olmak. tamamlamış , 36 yaşından gün almamış olmak. Erkek/Bayan KPSSP26’dan asgari 60 notu bulunması.
Zonguldak 1
Muğla 1
Hatay 1

 

2013 YILI 2’İNCİ DÖNEM ALIM KADRO LİSTESİ
SINIFI UNVANI İL ADI ALIM YAPILACAK ALIM YAPILACAK 657 SAYILI DEVLET MEMURU KANUNUNUN 48’İNCİ MADDESİNDE BELİRTİLEN GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR DIŞINDA ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİK/ŞARTLAR
DERECE MİKTAR ÖĞRENİM DURUMU YAŞ DURUMU CİNSİYET MERKEZİ SINAV NOTU
Fakültelerin Elektronik / Elektronik
Elektronik Mühendisi İstanbul 1 ve Haberleşme / Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olmak.
İstatistikçi Ankara 1 Fakültelerin İstatistik bölümü mezunu olmak.
Gıda Mühendisi Kocaeli 1 Fakültelerin Gıda Mühendisliği bölümü mezunu olmak. Müracaat tarihi itibarıyla
TEKHZ. Kimya Mühendisi Ankara 8 1 Fakültelerin Kimya Mühendisliği bölümü mezunu olmak. 18 yaşını tamamlamış, 36 yaşından Erkek/Bayan KPSSP3’den asgari 65 notu bulunması.
Elektrik Mühendisi Kocaeli 1 Fakültelerin Elektrik Mühendisliği / Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olmak. gün almamış olmak.
İstanbul 1 Fakültelerin İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olmak.
İnşaat Çanakkale 1
Mühendisi İzmir 1
Yalova 1
Çevre Mühendisi Kocaeli 1 Fakültelerin Çevre
İstanbul 1 Mühendisliği bölümü
İzmir 1 mezunu olmak.

 

2013 YILI 2’İNCİ DÖNEM ALIM KADRO LİSTESİ
SINIFI UNVANI İL ADI ALIM YAPILACAK DERECE ALIM YAPILACAK MİKTAR 657 SAYILI DEVLET MEMURU KANUNUNUN 48’İNCİ MADDESİNDE BELİRTİLEN GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR DIŞINDA ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİK/ŞARTLAR
ÖĞRENİM DURUMU YAŞ DURUMU CİNSİYET MERKEZİ SINAV NOTU
TEKHZ. Bilgisayar Programlama Teknikeri Kocaeli 9 1 Meslek Yüksek Okullarının Bilgisayar Teknolojisi/ Bilgisayar Programcılığı veya Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği bölümü mezunu olmak. Erkek/Bayan KPSSP93’den asgari 60 notu bulunması.
Grafiker Ankara 1 Meslek Yüksekokullarının Grafik bölümü mezunu olmak. Müracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış, 36 yaşından gün almamış olmak.
Bilgisayar Teknikeri Muğla 1 Meslek Yüksekokullarının Bilgisayar Donanımı bölümü mezunu olmak.
SAĞHZ. Psikolog Çanakkale 8 1 Fakültelerin Psikoloji bölümü mezunu olmak. Erkek/Bayan KPSSP3’den asgari 70 notu bulunması.
Hatay 1
Yalova 1
Veteriner Balıkesir 1 Fakültelerin Veteriner Hekimliği bölümü mezunu olmak.
Çanakkale 1

 

2013 YILI 2’İNCİ DÖNEM ALIM KADRO LİSTESİ
SINIFI UNVANI İL ADI ALIM YAPILACAK DERECE ALIM YAPILACAK MİKTAR 657 SAYILI DEVLET MEMURU KANUNUNUN 48’İNCİ MADDESİNDE BELİRTİLEN GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR DIŞINDA ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİK/ŞARTLAR
ÖĞRENİM DURUMU YAŞ DURUMU CİNSİYET MERKEZİ SINAV NOTU
YRDHZ. Aşçı Yalova 10 1 Meslek Yüksek Okullarının Aşçılık/Mutfak Yönetimi/Hazır Yemek ve Aşçılık/Yemek Pişirme Teknikleri/Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunu olmak Müracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış, 36 yaşından gün almamış olmak. Erkek KPSSP93’den asgari 60 notu bulunması.
İzmir 1
Fırıncı İstanbul 12-13 1 Lise ve Dengi Okul mezunu ve 3308 sayılı Kanuna göre Fırıncı branşında ustalık/kalfalık belgesi olmak
Muğla 1
Hademe İstanbul 1 Lise ve Dengi Okul mezunu olmak. Erkek/Bayan KPSSP94’den asgari 65 notu bulunması
Bahçıvan İzmir 1 Meslek liselerinin peyzaj bölümü mezunu olmak veya Lise ve Dengi Okul mezunu ve Bahçıvan bonservis belgesine sahip olmak. Erkek

 

2013 YILI 2’İNCİ DÖNEM ALIM KADRO LİSTESİ
SINIFI UNVANI İL ADI ALIM YAPILACAK DERECE ALIM YAPILACAK MİKTAR 657 SAYILI DEVLET MEMURU KANUNUNUN 48’İNCİ MADDESİNDE BELİRTİLEN GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR DIŞINDA ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİK/ŞARTLAR
ÖĞRENİM DURUMU YAŞ DURUMU CİNSİYET MERKEZİ SINAV NOTU
EÖHZ. İngilizce Öğretmeni İstanbul 9 1 Fakültelerin İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunu olmak veya Öğretmenlik formasyonuna sahip olmak koşuluyla İngiliz Dil Eğitimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümleri mezunu olmak Müracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış, 36 yaşından gün almamış olmak. Erkek/Bayan 2013 yılı Temmuz ayında yapılan KPSS sınavında KPSSP10’dan asgari 60 notu bulunması.
KPSS NOTUNA GÖRE ALIM YAPLMAYACAK 2013 YILI 2’NCİ ALIM KADRO LİSTESİ
SINIFI UNVANI İL ADI ALIM YAPILACAK DERECE ALIM YAPILACAK MİKTAR 657 SAYILI DEVLET MEMURU KANUNUNUN 48’İNCİ MADDESİNDE BELİRTİLEN GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR DIŞINDA ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİK/ŞARTLAR
ÖĞRENİM DURUMU YAŞ DURUMU CİNSİYET DÜŞÜNCELER
SAĞHZ. Tabip Kocaeli 8 1 Fakültelerin Tıp bölümü mezunu olmak. Müracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış olmak. Erkek/Bayan Yazılı Sınav (Genel Kültür ve Meslek Bilgisi) Deniz Kuvvetleri K.lığınca yapılacaktır.
İstanbul 1
İzmir 1

 

DÖNEM BİLGİLERİ
Personel Temin Türü : Devlet Memuru
Dönem Adı : 2013 YILI 2. DÖNEM
Kayıt Başlama Tarihi : 01.10.2013 (14:00:00)
Kayıt Bitiş tarihi : 31.10.2013 (14:00:00)
Son Güncelleme Tarihi : 01.12.2013 (14:00:00)

 

Temin Yapılacak Ünvanlar
S.No Ünvan Okul Bölüm
1 AMBAR MEMURU LİSE MUHASEBE
2 AŞÇI MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) AŞÇILIK
3 AŞÇI MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI
4 AŞÇI MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) HAZIR YEMEK VE AŞÇILIK
5 AŞÇI MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) MUTFAK YÖNETİMİ
6 AŞÇI MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) YEMEK PİŞİRME TEKNİKLERİ
7 AVUKAT ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) HUKUK FAKÜLTESİ
8 BAHÇIVAN LİSE TÜM BÖLÜMLER
9 BAHÇIVAN MESLEK LİSESİ PEYZAJ
10 BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA TEKNİKERİ MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) BİLGİSAYAR OPERATÜRLÜĞÜ VE TEKNİKERLİĞİ
11 BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA TEKNİKERİ MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI
12 BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA TEKNİKERİ MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ
13 BİLGİSAYAR TEKNİKERİ MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) BİLGİSAYAR DONANIMI
14 FIRINCI LİSE TÜM BÖLÜMLER
15 GRAFİKER MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) GRAFİKER BÖLÜMÜ
16 HADEME LİSE TÜM BÖLÜMLER
17 İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) AMERİKAN DİLİ VE EDEBİYATI
18 İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İNGİLİZ DİL BİLİMİ
19 İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İNGİLİZ DİL EĞİTİMİ
20 İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ
21 İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ
22 İSTATİSTİKÇİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İSTATİSTİK
23 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) FİNANS VE MUHASEBE
24 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İKTİSAT
25 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İKTİSAT-İSLETME
26 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İŞLETME
27 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) MALİYE
28 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) MALİYE VE MUHASEBE
29 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) MUHASEBE
30 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) MUHASEBE BİLGI SİSTEMLERİ
31 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) MUHASEBE VE DENETIM
32 MUHASEBECİ ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) MUHASEBE VE MALİYE
33 MÜHENDİS/ÇEVRE ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ
34 MÜHENDİS/ELEKTRİK ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ
35 MÜHENDİS/ELEKTRİK ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ
36 MÜHENDİS/ELEKTRONİK ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) ELEKTRİK-ELEKTRONİK
37 MÜHENDİS/ELEKTRONİK ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) ELEKTRONİK
38 MÜHENDİS/ELEKTRONİK ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) ELEKTRONİK HABERLEŞME
39 MÜHENDİS/GIDA ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) GIDA MÜHENDİSLİĞİ
40 MÜHENDİS/İNŞAAT ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
41 MÜHENDİS/KİMYA ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) KİMYA MÜHENDİSLİĞİ
42 PSİKOLOG ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) PSİKOLOJİ
43 TABİP ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) TIP FAKÜLTESİ
44 VETERİNER ÜNİVERSİTE/YÜKSEKOKUL (LİSANS) VETERİNER HEKİMLİĞİ
45 ZABIT KATİBİ MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU
46 ZABIT KATİBİ MESLEK YÜKSEK OKULU (ÖN LİSANS) ADALET YÜKSEKOKULU

 

Kaynak:ilan.memurlar.net

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.