Personel Alımı

MSB İlkokul Mezunu Sözleşmeli Er ve Erbaş İlan Kılavuzu ve Yaş Şartı Açıklandı!

Yazan  | 

Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığından 2022 yılı sözleşmeli er başvuru kılavuzu açıklandı.

Personel Temin Daire Başkanlığı tarafından açıklanan kılavuza göre Sözleşmeli erbaş ile sözleşmeli er başvuruları başlıyor. Adaylara gerçekleştirilecek olan seçim aşamalarında başvuru yapabilmeniz için eğitim, yaş  şartı gibi bazı kriterler alınacak..

Eğitim şartlarında en az ilköğretim mezunu olmak yaş şartlarında 25 yaşını bitirmemiş olmak askerlik hizmetini tamamlamış olanlar için ise 20 yaşından gün almış olmak 25 yaşını bitirmemiş olmak şartı ile müracaat yapabilecek.

2022 sözleşmeli er ilanına kimler başvurabilir başvuru şartları nedir nasıl başvuru yapılır ve ne zamana kadar başvuru yapılabilecek?

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Ön başvurular personeltemin.msb.gov.tr adresinden yapılabilecek. Açıklanan başvuru formunu doldurması isteniyor.

Sözleşmeli erbaş ve Er nedir? 6191 sayılı sözleşmeli er ve erbaş kanuna tabi olan er ve erbaş kadrosunda görev yapan asker kişilere verilen unvandır. Bu adaylar ön sözleşme yapılarak askerlik eğitimine alınmasının ardından, gerçekleştirilecek tüm eğitimlerden başarılı olarak geçmeleri gerekiyor. Sözleşmeli er ve erbaş en az 3 yıllık sözleşmeye tabidir.

Sözleşmeli er başvuru şartları nedir?

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Eğitim şartında en az ilköğretim mezunu olmak,
 • Yaş şartlarında askerlik hizmetini erbaş er olarak tamamlayanlar için 2022 1 Ocak itibari ile 25 yaşını bitirmemiş olmak. Askerlik hizmetine başlamamış olanlar açısından ise 20 yaşından gün almış 25 yaşını bitirmemiş olmak,
 • Daha önce herhangi bir sebeple Askeri okul ya da Türk Silahlı kuvvetlerinden ilişiğinin kesilmemiş olması,
 • Daha önce TSK bünyesinde subay astsubay Jandarma erbaş gibi Herhangi bir kadroda istihdam edilmemiş olmazsa,
 • Kamu haklarından mahrum olmamış olmak,
 • Adayların başvuru kılavuzunda belirtilen suçlardan ceza almamış cezalar ertelenmemiş, herhangi bir seçenek yaptığından uygulanmamış, Özel af kanunları kapsamına girmemiş, hükmün açıklanmasına dair karar verilmemiş olmamak gerekmektedir.
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay yıl daha fazla hapis cezasına mahkum olmamış olmak. Milli Güvenlik Kurulunda devletin Milli Güvenliğe karşı faaliyette bulunan yapılarla ve terör örgütü üyeliği mensubiyeti iltisakı yada  irtibat olmamak.
 • Askeri hizmetini yapmakta iken müracaat edenlerden komutanlarından alacakları nitelik belgesine sahip olmak. Başvuru için beden kilo ve boy standartları tablosundaki rota bulunmak. Başvuru için gerekli olan sağlık yeteneği yönetmeliğindeki şartlara sahibi olmak gerekmektedir.

Sözleşmeli Er Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek?

Başvurular Online olarak gerçekleştirilecek. Halen silah altında bulunan adaylar için başvuru sayfası çıktısının ilk amirlerine müracaat etmeleri istenilmiştir. Online başvuruların ardından açıklanan merkezde müracaat bilgileri kayda girecektir. İstenilen evraklarını beyan etmeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacağından ilan kılavuzunu dikkatlice okuyup başvuru genel ve özel şartlarını incelemek ve gerekli müracaat adımlarını dikkatlice tamamlamak gerekmektedir.

Sözleşmeli er ve erbaş adaylarının boy ve kilo standartları tablosu ek-3’te belirtilen değerler arasında olmaları gerekiyor.

Başvurular ilan kılavuzundaki şartlara sahip adaylar tarafından 3 Ocak 2022 tarihi ile 9 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacaktır.

Sınav ve Seçim Aşamaları Neleri Kapsıyor?

 1. Adayların evrakların kabul faaliyetlerini,
 2. Boy ve kilo oranları olan Ek-3 tablosu için fiziki değerlendirme,
 3. Ek-4’te yer alan fiziki yeterlilik sınavından geçmek,
 4. Mülakat sınavından geçmek,
 5. Tüm bu aşamaları geçen adayların sağlık raporu ile güvenlik soruşturması aşamasından geçmeleri

İlan Kılavuzu için tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.