Haber

Bu Sektörde 675 Bin Kişiye İş Müjdesi!

Yazan  | 

Bu Sektörde 675 Bin Kişiye İş Müjdesi!

BMD’nin Başkanı Hüseyin Doğan perakende sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Doğan’ın açıklamasına göre 2023 yılı hedefleri kapsamında perakende sektöründe 675 bin kişinin iş sahibi olacağı belirlendi. Açıklamalarına devam eden Doğan, nitelikli personel için meslek liselerinin ve yüksek öğretim kurumlarının devreye girmesini istedi.

BMD, ‘Perakende Sektörü Eğitim İhtiyaç Raporu’nu açıkladı. BMD Başkanı Hüseyin Doğan, Deloitte ile birlikte hazırlanan raporu yorumladı. Türk markalarının gelişmesi için nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Doğan, modern perakende sektöründe 2013-2023 yılları arasında 675 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını açıkladı. Özellikle meslek lisesi ve yüksek öğretim kurumlarında nitelikli eleman sorununun çözümü için meslek eğitim ve öğretimin yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Doğan, 2014 yılında gıda dışı modern perakende sektörünün 2014’te ciro bazında yüzde 17 hazır giyimde yüzde 25 büyüdüğünü ve yılı 93 milyar dolar ciroyla tamamladığını dile getirdi. BMD’nin Başkanı Hüseyin Doğan gıda dışı modern perakende sektörünün cirosunu 2023 yılında 201 milyar dolarak olarak ön gördüklerini belirterek, bu yıl BMD üyesi moda markaları olarak en az yüzde 15-19 aralığında bir büyüme hedeflediklerini söyledi. Yurt içi mağaza sayısında 2015 yılında yüzde 10 ve metrekare büyüklüğü olarakta, yüzde 11- 12 civarında büyüme öngördüklerini söyledi. Perakende sektörünün yüksek bir istihdama sahip olduğunu dile getiren BMD Başkan Yardımcısı Sami Kariyo, bu sektörü ilerleyen dönemlerde daha çok göreceğiz, diyerek iş ilanlarının artacağını söyledi. Kariyo, perakende sektörünün istihdam için biçilmiş kaftan olduğunu dile getirdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.