Personel Alımı

2 Yıldır Beklenen PTT 55 Bin Personel Alımı 2022 Yılında Gelir mi?

Yazan  | 

Posta Telefon ve Telgraf A.Ş. son olarak 2018 yılında KPSS’siz personel alımı ilan yapmıştı.

PTT Eski Genel Müdürü Kenan Bozgeyik’in yaptığı açıklamada 2023 yılına kadar kurumun personel sayısını 100 Bin yapacaklarını açıklamıştı. Bu sayı yıllık emekli olan görevinden ayrılan veya başka kurumlara geçen kadrolarda düşünüldüğünde 55 Bin’den daha fazla sayıda istihdam yapılacağı için pek çok aday tarafından sevindirici bir haber olmuştu.

PTT 55 Bin Personel Alımı 2022!

2020 ve 2021 yılında beklenen gelişme olmadı ve KPSS şartı olmadan memur alımı gerçekleştirilmedi. Buna karşın Eski Genel Müdür Kenan Bozgeyik’in yerine göreve başlayan Hakan Gültekin’in pandemi döneminde de çok fazla sayıdaki istihdamı gerçekleştirmedi. Sendikalar ile gerçekleştirilen İdare kurullarında da alınan kararlara göre Türkiye genelindeki ptt norm kadro ihtiyacının yeniden belirlenmesi için bir çalışma başlatıldı. Norm kadrolar için yapılan çalışma sonuçları da PTT yönetimine sunuldu.

PTT Hangi Kadrolarda Personel Alımı Yapacak?

Büro görevlisi, dağıtıcı, postacı, tekniker, mimar, avukat, gişe görevlisi başta olmak üzere sözleşmeli ve kadrolu olarak istihdamlar yapılacak. Bazı kadrolarda ikamet şartı aranması bekleniyor. Kurumun açıkladığı yönetmelik ve mevzuata göre başvuru şartları ise şu şekilde olacak.

T.C. vatandaşı olmak (5901 sayılı Kanunun 28. maddesi kapsamında yurt dışı kurumlarda istihdamlar hariç)

Yaş şartlarında 18 yaşını doldurmuş olmak ve 25 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.

Kamu haklarından mahrum olmamak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 53. maddesindeki suçlardan ceza almamış mahkum olmamış,

Askerlik ile ilişiği olmayan,

Başka kurumlarda mecburu hizmeti olmayan,

Atanacak kadrolardaki istenilen eğitim şartlarını taşıyan,

Herhangi SGK kurumundan emekli olmamış,

Görevini sürdürmeye engel bir beden veya akıl rahatsızlığın olmaması gerekmektedir.

Yukarıdaki bazı başvuru şartları yanı sıra ilan kılavuzunda açıklanacak olan genel ve özel şartlara da sahip olmak başvuru için gerekmektedir. Özet olarak ptt 2022 yılında yeni ilan açıklayıp açıklayacağı henüz belli değil. Kurumdan resmi bir açıklama henüz gelmedi ve işçi personel alımı sitesi ekibi olarak gelişmeleri an bean aktaracağız. Sizde anında haberdar olmak isterseniz aşağıdaki yorum bölüme bildirebilirsiniz.

1 Comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.