Personel Alımı

Eskişehir Belediyesi İşçi Personel Alımı

Yazan  | 

Eskişehir Belediyesi İşçi Personel Alımı

ebblogoEskişehir Belediyesi’ne iş başvurusu yapmak için sayfamızdan Eskişehir Belediye’sinin tarihçesini inceleyin, devamında Eskişehir Belediyesi Personel ilanları ve Eskişehir Belediyesi İşçi Alımı haberlerine ait linki bulabilirsiniz.

Bugünkü Eskişehir ili, Eski ve Orta çağlarda Yunanca Dorylaion, Latince Dorylaeum ismi ile tanınan bir kentti. Arap kaynaklarında ise şehrin adı Darauliya, Adruliya ve Drusilya olarak verilmiştir. Dorylaion, antik kaynaklarda önemli yolların kavşak noktasında kaplıcaları ile ünlü, ticaret ile zenginliğe kavuşmuş bir Frigya (Phrygia) şehri olarak geçer ve şehrin kurucusu olarak Eretrialı Doryleos gösterilir.

Özellikle Bizans çağında önem kazanan kentte imparator Justinianosun yazlık sarayının varlığından söz edilir. 19. yüzyılda birçok gezgin ve bilim adamı, bölgeye yaptıklan gezilerin ve araştırmaların sonucunda Eskişehirin 3 km. kuzeydoğusunda, Porsuk Çayı ın kuzeyinde yer alan bugünkü adıyla Şarhöyük ören yerinin antik Dorylaion şehri olduğunu saptamışlardır. Burası 17 m. yüksekliğinde, 450 m. çapında Orta Anadolu un orta büyüklükteki höyüklerinden biridir. Burada 1989 yılında itibaren Kültür Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi adına Prof, Dr. A. Muhibbe Darga başkanlığında bir ekip tarafından arkeolojik kazılara başlanmıştır. Halen devam etmekte olan kazılarda, höyükte şimdilik Osmanlı Döneminden ilk Tunç Çağı a kadar geri giden sürekli bir yerleşmenin olduğu saptanmıştır.

Dorylaion – Şarhöyük, Bizansın Selçuklulara karşı korunmasında büyük rol oynamış ancak 1176da Selçuklu Sultanı II. Kılıçaslan ın Bizans İmparatoru Manuel Komnenosu mağlup etmesinden sonra kent, Selçukluların egemenliği altına girmiştir. Bundan sonra uzun bir zaman yıkık ve terkedilmiş olan Dorylaion-Şarhöyükün yakınında, harabenin güneyinde yeni bir yerleşme kurulmuştur. W. M. Ramsayin bildirdiğine göre, büyük olasılıkla Dorylaion harabelerine Eskişehir adı verilmiş ve bu ad o zamandan günümüze uzanmıştır.

Eskişehir Belediye’sinin iletişim sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.