Haber

600 Bin Kişiye İş Fırsatı Geliyor

Yazan  | 

600 Bin Kişiye İş Fırsatı Geliyor

600-Bin-Kişiye-İş-Fırsatı1 (570 x 228)600 Bin Gence İş Fırsatı Geliyor. Devlet Sağlamış Olduğu İmkanla Artık Gazetelerden İş Bulma Devri Bitiyor.Detaylı Bilgi İçin Verdiğimiz Bilgileri Okuyunuz:

Türkiye’nin istikrarlı büyümesini sürdürmek için istihdam politikalarını güncellerken; gazetelerden iş arama dönemi de sona eriyor. Türkiye’de sayısı 400′ü geçen, iş bulmayı kolaylaştıracak özel istihdam bürolarının yılda 600 bin gence iş kapısı açması bekleniyor. Geçici işlerde çalışanların ücret ve çalışma koşullarında emsal işçiler dikkate alınacak. Ucuz işgücü olarak suistimale izin verilmeyecek.

MASAYA GELDİ

Geçen hafta yapılan Çalışma Meclisi toplantısında, ‘özel istihdam büroları’ da masaya yatırıldı. Buna göre; işçi-işveren sendikaları arasında uzun zamandır uzlaşılamayan özel istihdam büroları ILO sözleşmelerine uyumlu adımlar atılacak.

GEÇİCİ İŞÇİ İSTİHDAMI AZALTILACAK

* İşçilerin sosyal güvenlik ve örgütlenme hakkının kullanımını sınırlandıran dezavantajlar kaldırılacak.

* Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin hakları aynı işi yapanlara uygulanacak.

* İşverenin geçici iş ilişkisi kurması sınırlandırılacak.

* Geçici iş ilişkisi ile çalışan işçilerin mesleki eğitimlerine, çalıştırılmadıkları süredeki prim, ücret gibi haklarına yönelik düzenleme yapılacak.

* Geçici işçiler ucuz işgücü olarak görülemeyecek.

* Sigorta primi, vergi gibi mali yükümlülüklerini yerine getirmiş ve getirme yeteneğine sahip firmalara yetki tanınacak.

* Geçici istihdam bürolarının denetlenmesi konusu ele alınacak ve bu firmalar denetlenecek

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.