Haber

Memurlara Part Time Çalışma İmkanı

Yazan  | 

Memurlara Part Time Çalışma İmkanı

memura_part_time_calisma_geliyor_h194235Memurlara Part time Çalışma Fırsatı Müjdesi . Tüm Memurlar Artık Part time çalışabilecek.haberin Detayı için:

Hükümet, iş hayatını kökten düzenleyecek reform hazırladı. Memur part-time çalışabilecek. Anneye maaş müjdesi, küçük çocuğu olana evden iş imkânı geliyor

  • Kamuda  yarı zamanlı çalışma yaygınlaştırılacak.
  • Şark görevinin gönüllülük esasına göre işlemesi için adım atılacak.
  • Kreş teşvikleri geliyor
  • Gençlerin evliliğe teşviki için faizsiz kredi verilecek.
  • Doğum izni 16′dan 18 haftaya çıkıyor.
  • Çocuğu iki yaşına gelene kadar annelere evden çalışma olanağı.
  • İşçi ücretini alamadığı durumda devlet devreye girecek.
Hükümet, çalışma hayatıyla ilgili bir paket hazırlıyor. Esnaftan memura, öğretmenden ev kadınına kadar pek çok kesimi yakından ilgilendirecek paket, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda tartışıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kapsamlı paketin esnek-uzaktan çalışma ve kıdem tazminatı gibi konuları da içereceğini söyledi. İşte paketin ayrıntıları:
KAMUDA 4 SAATLİK İŞ 
Paket yasalaşırsa kamuda da yarı zamanlı çalışma yaygınlaştırılacak. Talebe göre isteyen günde 4 saatlik bir işte çalışabilecek. İş Yasası uzaktan çalışmaya da olanak tanıyacak şekilde düzenlenecek. Yeni göreve başlayan memurlar, ilk olarak Batı illerine atanacak. Tecrübe edindikten sonra Doğu’ya gidecek.
ŞARK GÖREVİNE GÖNÜLLÜLÜK 
Şark görevinin gönüllülük esasına göre işlemesi için adım atılacak. Bakanlıkların uyguladığı beş yıllık şark hizmetinin düşürülmesi hedefleniyor. Memur az gelişmiş illerde ve bölgelerde 3 yıl süreli zorunlu hizmet yapacak. Bunun hangi memurlariçin geçerli olacağı yönetmelikle belirlenecek. İhtiyaç bulunan alan için görevlendirilecek memur hızlı bir şekilde gönderilecek.
KREŞLERE TEŞVİK
Organize Sanayi Bölgeleri başta olmak üzere kreş teşvikleri geliyor. Kamu kurumlarına kreş zorunluluğu getirilmesi de teşvik kapsamında.
PRİME GÖRE İŞSİZLİK PARASI
İşsizlik maaşı prime göre belirlenecek. Mevcut sistemde işsiz kalan eline brüt asgari ücretin yüzde 80′ini geçmiyor. Yeni sistem olursa işsizlik maaşı 1.500 TL’ye çıkacak.
EVLİLİK KREDİSİ VERİLECEK
Gençlerin evliliğe teşviki için faizsiz kredi verilmesi ve TOKİ’den öncelikli ev sahibi olmaları pakette yer alıyor. Evlenen çiftlere destek kıdem düzenlemesinde de yer alacak. İlk kez ev alanlar kıdem tazminatının yarısını, 15 yıllık süreyi doldurma zorunluluğuna bakılmadan isteyebilecek.
TAŞERON İŞÇİSİNE MÜJDE
Yaklaşık 1 milyonu aşkın taşeron işçi si ile 3 yıllık sürelerle sözleşme yapılarak, her yıl sözleşmesi yenilendiği için yaşanan hak kayıpları önleniyor. Bu kapsamdaki işçilerin ücretleri iyileştiriliyor. Devlet bu koşullarda çalışan işçinin garantörü olacak. İşçi ücretini alamadığı durumda devlet devreye girecek. Taşeron firmanın alacağından keserek, işçinin maaşını yatıracak. Kıdem sorunları son bulacak, yıllık izin kullanmalarının yolu açılacak.
ANNEYE MAAŞ MÜJDESİ
Doğum izni 16′dan 18 haftaya çıkıyor. Bebeği olan kadına yarı zamanlı çalışma izni geliyor. Kısmi çalışsa da maaşını tam alacak. Kadın memura ücretsiz izinde kolaylık sağlanacak. Çocuk yardımı artacak.
EVDEN ÇALIŞMA İMKÂNI
Çocuğu iki yaşına gelene kadar annelere evden veya kısmi süreli çalışma olanağı tanınacak. Kadınların “kademeli yükselme ve kıdem” dâhil tüm özlük hakları korunacak. Çocuğun kritik büyüme dönemini kapsayan esnek çalışma modelinin öğleden sonraki zamanı kapsaması planlanıyor. Sabah işe gelecek olan kadın, öğlene kadar çalışacak. Sonrasında evine gidebilecek. Ayrıca doğum izninden dönen kadın için işe alınma zorunluluğu getirilecek.
ÖZEL BÜROLAR
Özel istihdam büroları doğum iznine giden kadın çalışanın yerine eleman bulabilecek. Geçici işçinin sigortası ve ücreti istihdam bürosu tarafından ödenecek. İşveren de istihdam bürosuna ödeme yapacak. Bu bürolar, yarı zamanlı, ev hizmetleri, mevsimlik işçiler gibi konuları kayıt altına almak için aktif rol üstlenecek.
kaynak:memuruz.net

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.