İş Dünyası

İş Hayatındaki Başarısızlıktan Çıkartılacak Dersler

Yazan  | 

İş Hayatındaki Başarısızlıktan Çıkartılacak Dersler

Her ne kadar başarısızlıkları önlemek için dinlenmeksizin çalışsanız da, bazen işler yolunda gitmeyebilir. Önemli olan daha efektif bir lider halini almak için hataları derslere dönüştüren sırları keşfetmektir.

Bilişim Teknolojileri dünyasında bazen işler ters gidebilir. Aksamalar tek bir proje içinde işleri küçük parçalara, daha yönetilebilir projelere ayırmak yerine çok fazla görevi tamamlamak için acele etmek gibi bir dizi şeyden kaynaklanabilir. Arka uçtaki geliştiricilere kendi görevlerini tamamlamaları için yeteri zaman vermediğinizde, ya da sizi yanlış yola götüren bir danışman veya tedarikçiden gelebilir. Durum ne olursa olsun, aksaklık olur; beklenen bir şeydir ve deyimdeki gibi yaşam “yüze 10’u size olanlar, yüzde 90’ı sizin ona nasıl tepki verdiğinizdir.” Aksaklıkların negatif olması gerekmez. Doğru davranışlar ve süreçler yerli yerinde ise eğitici, bilgi verici ve bazen dönüştürücü olabilir.

Mantıksal bir bakış açısından hatalarınızdan ders çıkarmanız gerektiğini bilirsiniz. Bu çocukluğumuzun başlangıcında birçoğumuzun derinlerine işlenmiştir. Uzmanlara göre kurumsal dünyadaki problem şu ki çok sayıda firma aksaklıkları iyi idare edemiyor. Onlar bir şeyin neden başarısız olduğunu incelemek için yeterli süreçlere sahip değiller ancak bu, öğrenme sürecinin en büyük elzem parçasıdır.

İçinde bulunduğumuz dünyada hatalarınızdan ders çıkartamazsanız bunları yineleme şanssızlığına kapılırsınız. İş dünyasında aynı hataları birkaç kez yapacak olursanız farklı bir kariyer aramak zorunda kalabilirsiniz.

İyi liderleri kötü liderlerden ve muhtemelen iyi liderleri vizyoner liderlerden ayıran şey onların bir sonraki sefer başarılı olmalarına yardımcı olacak olan o başarısızlıklardan anlayış elde etme becerileridir. Buradaki uzman ipuçları en kötü durumlardan fayda sağlamanıza ve gelecekteki proje başarısızlıklarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Suçlama Oyunundan Kaçın

“Suçlama oyunu yine de gayet zorlu bir iştir çünkü felsefemize derinlemesine işlemiştir ve küçük bir çocukken yanlış bir şey yaptığımız takdirde ayıplanacağımızı nispeten erken bir dönemde öğreniriz. Bu duygusal olarak nahoş bir histir. Deneyimlemek istemediğimizde onu uzaklaştırmak isteriz. Çocukluktan gelen bu his gelişim ve olgunluk çağlarımızda bizi takip eder. Onu iş ortamına getiririz ve yine hem duygusal hem de oldukça mantıklı nedenlerden; teşvik ve diğer faaliyetlerle bağlantılı olarak. Edmondson, “yanlış giden şeyler için suçlanmak istemeyiz.” vurgusunu yapıyor.

Hatalarınızı Kabul Edin

Eğer o sizin hatanızsa, bu kabahati üzerinizden atıp uzaklaştırmaya çalışmayın. “Herkes kendi payına ait hatalar yapar. Deneyim üzerinden öğrendiğim derslerden bir tanesi şu ki kendinizi savunmak yerine fark edilir fark edilmez hatayı kabul edin. Erken kabul söz konusu yanlışı düzeltmeye yönelik çabaların ayarlanmasına önemli oranda yardımcı olur. Bunun yanı sıra fazlasıyla ihtiyaç duyulan iç rahatlığı sağlar” diye konuşuyor Jetly.

Ders çıkartılan süreçleri oluşturun

İşlerin neden ters gittiğini bulmak önemlidir ve elbette eğer bunlar ayıplanası hatalar idiyse ele alınmalıydılar ama gerçek amaç kimin hatalı olduğunu ortaya çıkartmak değil bir çözüm veya yeni bir yön bulmak için problemin kalbine inmektir.

Hatalardan öğrendiğiniz şey aynı hatayı tekrarlamamak içindir. İşin özü böyle. Bu serbest bırakılacak en güç konsepttir, bilhassa eğer panonun sahibi ya da elinde çekiç olan kişiyseniz.

Belirlenmiş toplantı başkanı toplantının amacını özetler ve kimse kimseyi yadırgamadan herkesi fikirlerini paylaşmaya cesaretlendirir. Her bir ekip üyesine aşağıdaki üç soruyu yanıtlamak üzere önceden belirlenen bir süre verilir:

  1. Projede ne iyi gitti?
  2. İyi gitmeyenler neydi?
  3. Farklı olarak ne yapılabilirdi?

Belirlenmiş bir yazıcı olur, notlar alır ve herkesin kendi fikrini paylaşmasının ardından toplantı tartışma ve analizlere açılır.

Her ne kadar bu çoğu zaman uzamış gibi görünse de, bu toplantılar projenin rotası boyunca işlerin nasıl gittiğine dair değerli anlayışlar sağlar ve gelecek için değerli dersleri biriktirir.

Efektif Bir Yapıya Sahip Olun

İletişim becerileri bir Bilişim Teknoji liderinin sahip olabileceği en önemli becerilerdir. Efektif olarak iletişim kuramamak sayısız Bilişim Teknolojisi projesinin başarısız olmasına neden oldu. “The Gallup Organization Eski Başkanı ve güçler bazlı düşünmenin babası Don Clifton, bir kişiye zarar vermenin en hızlı yolunun o kimseden yapamayacağı bir şeyi talep etmek ya da beklemek olduğuna inanıyor. Kişi ya da kişiler başarıyı getirecek yetenek olmaksızın bir görevle yüklendiklerinde başarısızlık öngörülebilir. “Yönetici ya da lider açık bir biçimde istenen sonucu sağlamadığında ve çalışanın en iyi neyi yaptığı üzerine odaklanmadığında da öngörülebilir” diye konuşuyor West. Efektif bir lider olmak için neyin önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olmak üzere yapılan şeylerin nedenini insanlara sayısız defa anlatmalısınız.

Rekabetten Ders Çıkartın

Başarılı liderler endüstrilerindeki diğerlerinin hata ve başarısızlıklarına (başarılarla birlikte) bakarak organizasyonlarına yardımcı olur. Bu yoldan olası sorunları belirleyebilmek organizasyonunuzun diğer firmaların hedefi kaçırmasına neden olan bir problemden sakınmasına yardımcı olabilir.

Çalışanları teşvik edin

Bilişim Teknolojileri profesyonellerini fark edilmeyen problemleri rapor etmeye ve başarısızlığı bertaraf edenleri ödüllendirmeye teşvik edecek bir program oluşturun.

Yeni, test edilmemiş fikirlerin gerçekten hipotez olduğunu hatırladığımızda ve işe yarayıp yaramadıklarını bulmak için denemeler yürüttüğümüzde başarısızlıktan uzak duracak yol üzerindeyizdir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.