Haber

150 Bin Kişiye İş Fırsatı

Yazan  | 

150 Bin Kişiye İş Kapısı Açılıyor

Türkiye bu dönemlerde Ar-Ge çalışmalarına citti yatırımlar yapmayı planlamakta. Bu planların ilk hedefi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan geldi. Fikri Işık “Türkiyede İlk Bilişim Vadisi 3 milyon metrekare alan üzerine kurulacaktır, 150 bin Ar-Ge personeline ihtiyaç duyulacaktır” diye aktardı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Fikri Işık, Bilişim Vadisi’nin Türkiye teknoloji geleceğini inşa edecek 2023 projelerinden biri olduğunu belirtti. 3 milyon metrekarelik alan üzerine kurulacak, 420 futbol sahası büyüklüğündeki Türkiye’nin ilk Bilişim Vadisinin 150 bin personele ihtiyaç duyulucağını açıkladı.Bakan Fikri Işık, Bilişim Vadisinin Kentsel bir tasarım ile birinci sınıf mimari, mühendislik, peyzaj ve altyapı projelerinin, hizmet alım ihalesi ile yapılacağı için anlaşma yapıldığını belirtti.

Bakan Işık Bilişim Vadisi projesinin 4 etaba dağıtıldığını bildirdi ve şu bilgileride verdi:

“Birinci etap, 1A ve 1B olarak ikiye ayrıldı. 1A bölgesinde, 70 bin metrekare alanın inşaatı için ihale aşamasına gelindi. Bu ayın sonunda altyapı ve üstyapı projelerinin ihalesi, önümüzdeki sene sonunda da inşaatını bitirmeyi hedefliyoruz. A1 bölgesinin içinde, 15 bin metrekarelik idari bina ve Ar-Ge ofisleri olacak. Bilişim Vadisi içinde hayat sürdürecek olanların bütün ihtiyaçları karşılanacak okul, kreş, ibadethane, konaklama, banka, spor merkezleri, kültürel tesisler gibi sosyal alanlar olacak. Bilişim Vadisi aynı zamanda çalışanları için bir yaşam kompleksi olacak.

 Bilişim Vadisinde 150 bin Ar-Ge personeline iş imkanı

Bilişim Vadisinin normal bir teknoloji geliştirme alanı olmadığına işaret eden Ticaret Bakanı Işık, bu projenin Türkiye’nin teknoloji geleceğini inşa edecek 2023 vizyon projelerinin önde gelen projesi olacağını belirledi.

Bilişim Vadisi ile Türkiyeyi,yi bilgi ve iletişim teknolojileri bünyesinde dünyada önde gelen cazibe merkezlerinden biri haline getirmeyi planladıklarını ifade etti. Bakan Işık, geleceğin teknoloji sektörünün temellerinide bu Bilişim Vadisine atılmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Işık, Bilişim Vadisi’nde birinci etap sona erdiğinde 12 bin Ar-Ge personeline istihdam sağlanacağına dikkati çekerek, 3 milyon metrekare üzerine kurulacak, 420 futbol sahası büyüklüğündeki proje tamamlandığında ise bu sayının 150 bine çıkmasının hedeflendiğini kaydetti.

AR-GE VE ÜRETİM BİR ARADA

2023 vizyonları arasında yer alan ve çalışmaları 2010 yılında başlayan Bilişim Vadisi projesi 2012 yılında Gebze’de kurulması için karar alınmıştır.

Bilişim Vadisi içerisinde sadece yerli mühendisler ve firmalar değil aynı zamanda yabancı büyük firmalarla da görüşmeler yapılmaktadır. Anlaşma sağlanır ise bu büyük firmalar kendi inşaatlarını kendileri yapacak ve projelerin içerisinde yer alacaklar. Firmalar eğer Ar-Ge çalışmaları yaparlar ise kira sözleşmelerini yenileyebilecek ve çalışmalarına devam edebilecekler. Türkiye’de bulunan birçok üniversite ile de görüşen Bakanlık, ne kadar yüksek lisanslı ve doktoralı bilim insanı var ise buraya alma konusunda kesin kararlılar gibi gözüküyor.

VADİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.

Bilişim Vadisi “ www.bilisimvadisi.co “ web adresi ile karşımıza gelmektedir. Uzman ekip tarafından hazırlanan internet sitesi ve logo tasarımı çok konuşulacağa benzemektedir. Ayrıca sosyal medyalar üzerinden de Bilişim Vadisine ulaşabilirsiniz. Facebook üzerinden “ Bilişim Vadisi “, Twitter üzerinden “ @Bilisim_Vadisi “, “ You Tube üzerinden “ Bilişim Vadisi “ ve Vimeo üzerinden “ vimeo.com/bilisimvadisi “ yazarak rahatlıkla ulaşabilirler. Böylece yapılacak olan duyurular ve diğer bilgilere de buradan ulaşabilirler.

 

1 Comment

  1. meltem

    4 Mart 2015 at 22:16

    acil işe ihtiyacım var dulum oğlumla yaşıyorum ..37 yaş

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.